Sosyal Medya: Habercilikte Kullanılacak Stratejiler ve Araçlar

Programa Genel Bakış

Ad:
Sosyal Medya: Habercilikte Kullanılacak Stratejiler ve Araçlar
Tip:
Bağımsız Ders
ÜCRET:
29.95 ABD Doları tutarındaki bu program, Medya Derneği ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın cömert katkıları sayesinde, bedelsiz olarak sunulmaktadır.
Time Estimate:
4 hours

About Self-Directed Courses

In a self-directed course, you can start and stop whenever you like, progressing entirely at your own pace and going back as many times as you want to review the material.

Sosyal medyanın hayatlarımıza girmesiyle, insanların haberlere erişim ve haberleri tüketme yolları köklü bir şekilde değişti. Deneyimli gazeteciler hem haber toplama kanallarına hem de çalışmalarının dağıtım ve tanıtım kanallarına sosyal medyayı entegre ederek haber hazırlama, kaynaklandırma ve yayma yöntemlerini bu değişikliklere uyumlu hâle getirdiler.

Hangi araçlar ne işe yarıyor? Tüm çalışma şeklinizi ele geçirmesine izin vermeden, sosyal medyayı haber hazırlama yöntemlerinize nasıl entegre edebilirsiniz? Sosyal medya ağlarından elde ettiğiniz bilgilerin doğruluğundan nasıl emin olabilirsiniz? Hedef kitlenizin sosyal medya ağlarına katılımını sağlamanın en iyi yolu nedir? Ve son –ama belki de en önemli– soru; sosyal medyadaki çalışmalarınızın istediğiniz etkiye sahip olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Bu ders, tüm bu soruların yanı sıra birçok farklı sorunun da cevaplarını sunuyor. Dersin amacı hem gazetecilere hem de gazetecilikle ilgilenenlere haber toplama, bilgi doğrulama, kitle katılımını sağlama ve haber dağıtımı da dâhil olmak üzere gazeteciliğin tüm yönlerine sosyal medyanın etkin bir şekilde entegre edilmesini öğretmek.

Neler Öğreneceğim:

 • Sosyal medyadan etik ve gerçekçi haberler toplamaya yönelik esaslar
 • Günümüzün medya dünyasında sosyal medya stratejilerinin hayati bir önem taşımasının sebepleri
 • Mesajınızı duyuracak ve internet sitenizin kullanım hareketliliğini arttıracak sosyal medya araçları
 • Sosyal medya hedeflerinize ulaşma konusunda kaydettiğiniz ilerlemenin ölçümü
 • İleriye dönük planlamanın, haberciliğinizi nasıl geliştireceği ve hedef kitlenizi sürece dahil etmenize ilişkin katkıları
 • Sosyal medya ağlarından elde ettiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için ipuçları ve püf noktaları
 • Bu Dersi Kimler Almalı:

  Gazeteciler, eğitimciler, öğrenciler, yayımcılar, yazarlar, şirket sahipleri; kısacası sosyal medyayı kullanarak hedef kitle katılımı amaçlayan herkes

  Dersin Öğretmeni

  Susan Mernit

  Susan, Fortune 200’deki şirketlere yönelik olarak çalışan tecrübeli bir medya ve ürün geliştirme uzmanıdır ve şu anda medya girişimciliği, sayısal uçurumu kapatma, vatandaşların katılımını sağlama, gelecekte haber ve sosyal medya kalite eğitimi, yerel & topluluk web siteleri ile şehir yönetimi site ve portalları konularına odaklanmıştır. İlgi alanları arasında sayısal beceriler ile yerel ekonomik kalkınma arasındaki bağları incelemek ve bu alanda faaliyet gösteren yerel kuruluşlarla çalışmalar yürütmek bulunmaktadır.

  Sponsor:

  International Press Institute

  The International Press Institute is a global network of editors, media executives and leading journalists. We are dedicated to the furtherance and safeguarding of press freedom, the protection of freedom of opinion and expression, the promotion of the free flow of news and information, and the improvement of the practices of journalism.