Haberde Bilgiyi Doğru Vermek: Dijital Çağda Bilgi Güvenilirliği ve Doğrulama

Programa Genel Bakış

Ad:
Haberde Bilgiyi Doğru Vermek: Dijital Çağda Bilgi Güvenilirliği ve Doğrulama
Tip:
Bağımsız Ders
ÜCRET:
29.95 ABD Doları tutarındaki bu program, Medya Derneği ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın cömert katkıları sayesinde, bedelsiz olarak sunulmaktadır.
Time Estimate:
This course takes about 3 hours to complete.

About Self-Directed Courses

In a self-directed course, you can start and stop whenever you like, progressing entirely at your own pace and going back as many times as you want to review the material.

Bir medya kuruluşunun itibarına, kesin olmayan bir bilgiyi doğruymuş gibi yayınlamak kadar zarar verecek durum yoktur! Birtakım hataların meydana gelmesi ise kaçınılmazdır. Örneğin gazeteciler, atlanmayacak kadar iyi olan, ancak doğrulanmamış hikayelerin cazibesine kapılıverir (Manti Te'o'nun hayali kız arkadaşını kim unutabilir ki!); ya da buldukları istatistikleri, kesinliğini kontrol etmeden aktarırlar. Harika bir haberi ilk yayınlayan olma yarışında, kimi gazetecilerin böyle kestirme yollara başvurması, hatalı bilgilerin gözden kaçarak dolaşıma girmesine yol açar.

Kendi yönetiminizde tamamlayabileceğiniz bu ders, gazetecilerin bu tuzaklara düşmesini engellemeye yardımcı olmak maksadıyla tasarlandı. Katılımcılar bu derste, daha az hata yapan gazeteciler olmak için gerekli bilgi ve donanımı edinecek; bilgi doğrulama ve hata önlemenin esaslarına ilişkin bilgi edinecekler. Öğrenecekleri daha temel konu ise, gazetecilikte hataların nasıl ve neden meydana geldiği olacak. Katılımcılar bu dersi tamamladıklarında, ağlardan oluşan günümüz dünyasında bilgi doğrulamanın zorluklarını idrak etmiş ve bu konuda izlenecek en iyi yollar konusunda fikir edinmiş olacaklar.

Neler Öğreneceğim:
  • Hataların meydana gelme nedenleri
  • Hataların nasıl önleneceği
  • Doğruların bir haberi destekleyecek şekilde nasıl kullanılacağı
  • Bilgi doğrulama için hangi araçların kullanılması gerektiği
  • Basın odanız, ekibiniz ya da kendiniz için en iyi uygulamalar
  • Hatalar konusunda yaygın olan yanlış kanılar
Bu Dersi Kimler Almalı:
  • Her mecradan, deneyimli deneyimsiz tüm gazeteciler
  • Sosyal medyada bulunan, ya da kullanıcı kaynaklı olan içerikleri kullanan, derleyen ya da toplayan herkes
  • Hata önleme konusunda örnek uygulamalar geliştirmek isteyen basın odası yöneticileri
Dersin Öğretmeni

Craig Silverman

Ödüllü bir gazeteci olan Craig Silverman, aynı zamanda Poynter.org üzerinden, medyada yapılan hatalar ve telafileri ile bilgi kesinliği ve doğrulamaya ilişkin trendlerin konu edildiği haberler yayınlayan Regret the Error blogunun kurucusudur. Blog, 2011’in Aralık ayında, The Poynter Institute’a [Poynter Enstitüsü] taşınmış; Silverman da, yardımcı öğretim üyesi olarak enstitüye katılmıştır.