Başarılı Bir Gazeteci Blogu Oluşturmak

Programa Genel Bakış

Ad:
Başarılı Bir Gazeteci Blogu Oluşturmak
Tip:
Bağımsız Ders
ÜCRET:
29.95 ABD Doları tutarındaki bu program, Medya Derneği ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın cömert katkıları sayesinde, bedelsiz olarak sunulmaktadır.

About Self-Directed Courses

In a self-directed course, you can start and stop whenever you like, progressing entirely at your own pace and going back as many times as you want to review the material.

Gazetecilik mesleği; gazete yazısı yazma, televizyon haberi hazırlama, radyo haberi yapma alanlarında, sağlam hikâye anlatım yöntemleri oturtacak ve örnek uygulamalar ortaya çıkaracak kadar köklü bir tarihe sahip. Nihayet blog yayıncılığı da, giderek hemen her basın odasında yer bulan bir uygulama haline geldi. Hatta ABD ve Avrupa’nın en büyükleri arasındaki kimi haber kuruluşları, blog yayıncılığını habercilikteki başlıca yaklaşımları olarak benimsediler. Blog yayıncılılığı Türkiye’de de, hem genç, hem de deneyimli gazeteciler arasında giderek daha çok rağbet görür hale geldi. Ancak Türkiyeli blog yayıncıları, bloglarında çoğu kez yazılı basının alışılageldik uygulamalarını kullanıyorlar. Hatta Türkiye medyasındaki blog yayıncılarından pek çoğunun, başka yerlerde çıkmış haber ve köşe yazılarını yeniden yayınlayarak, kes yapıştır yapmaktan öteye geçmediği söylenebilir.

Blog yayıncılığında modeller gelişiminin daha çok başında olduğu için, pek çok gazetecinin blog yayıncılığı konusunda bir eğitimi de yok; gerekli becerilerin edinilebileceği ya da geliştirilebileceği yerlerin sayısı ise oldukça az. Türkiye’de ve dünyadaki gazetecilik okullarının pek çoğunun müfredatında, blog yayıncılığı konusunda rehberliğe yer verilmiyor ve eğitim materyallerinin çoğu, gazetecilik standartlarına sahip blog yayıncılarının ihtiyaçlarını karşılamıyor.

Bu derste, işe en başından başlayacak; blogun kurulmasından, konu seçimine ve yazılım tercihlerine kadar her noktaya değineceğiz. Başarılı blogların beş temel öğesinden bahsedeceğiz. Bu süreçte sizi uğraştırabilecek bazı yasal ve etik meseleleri de inceleyeceğiz. Böylelikle, blog yayıncılığı tekniğini, harika başlıklar atmaktan blog yayın programınızı hazırlamaya kadar, her yönüyle ele alacağız.

Neler Öğreneceğim:

 • Bir blog kurmak için atılacak temel adımlar
 • Başarılı blogların temel öğeleri
 • Etik ve yasal meseleler
 • Pratik blog teknikleri
 • Bu Dersi Kimler Almalı:

  Öncelikli olarak: Blog yayıncılığına atılma aşamasındaki gazeteciler

  İkinci olarak: Girişimlerini büyütmek isteyen amatör blog yayıncıları

  Dersin Öğretmeni

  Matt Thompson

  National Public Radio’da editoryal üretim yöneticisi olan Matt Thompson, NPR üyesi kanallara bağlı, konu odaklı 12 yerel haber sitesinin geliştirilmesinde koordinatör rolü oynuyor.